1. Новчана социјална помоћ

Право на новчану социјалну помоћ припада појединцу, односно породици, који својим радом, приходима од имовине или из других извора остварују приход мањи од износа новчане социјалне помоћи утврђеног Законом о социјалној заштити, и испуњава опште и посебне услове прописане за остваривање наведеног права. Појединцу који је способан за рад, односно породици у којој је већина чланова способна за рад припада новчана социјална помоћ у трајању до девет месеци у току календарске године, ако испуњава услове прописане Законом о социјалној заштити. Основица за утврђивање новчане социјалне помоћи, усклађује се са индексом потрошачких цена у претходних шест месеци, на основу статистичких података, два пута годишње, 1. Априла и 1. Октобра. Општи и посебни услови за остваривање права прописани су Законом о социјалној заштити РС (Сл. гласник Републике Србије бр. 24/2011 i 117/2022 – одлука УС)

Потребна документација за остваривање права на новчану соц.помоћ
Образац Захтева за остваривање права на новчану социјалну помоћ
Прилог уз Захтев за остваривање права на новчану социјалну помоћ

2. Увећана новчана социјална помоћ

Појединац који је неспособан за рад, односно породица чији су сви чланови неспособни за рад и једнородитељска породица имају право на увећану новчану социјалну помоћ током целе календарске године. Неспособни за рад у смислу закона су:
– жена и мушкарац који су навршили године живота одређене прописима о пензијском и инвалидском осигурању као услов за старосну пензију;
– дете до навршене 15-е године живота;
– дете на школовању, до краја рока прописаног за то школовање, а најкасније до навршене 26-е године живота;
– лице које је потпуно неспособно за рад према прописима о раду и пензијском и инвалидском осигурању;
– труднице и родитељ који користи породиљско одсуство и одсуство са рада ради неге детета према прописима о раду;
– незапослено лице које се стара о члану породице који је корисник права на помоћ и негу по било ком основу;
– лице коме је утврђен трећи степен радне способности у складу са прописима којима се уређује запошљавање особа са инвалидитетом;
– лице према коме је покренут поступак утврђивања радне способности -док траје поступак;

3. Додатак за помоћ и негу другог лица

Право на додатак за помоћ и негу другог лица има лице коме је због телесног или сензорног оштећења, интелектуалних потешкоћа или промена у здравственом стању неопходна помоћ и нега другог лица да би задовољило своје основне животне потребе, ако то право не може да оствари по другом правном основу.

Потреба за помоћи и негом другог лица утврђује се на основу прописа о пензијском и инвалидском осигурању.

Потреба за помоћи и негом другог лица постоји код лица коме је услед телесног оштећења, оштећења чула вида које узрокује губитак осећаја светлости са тачном пројекцијом или се вид постиже са корекцијом 0.05, интелектуалних потешкоћа или промена у здравственом стању неопходна помоћ и нега другог лица ради задовољења основних животних потреба и које не може да устане из кревета, да се креће унутар стана без употребе помагала, да се храни, свлачи, облачи или да одржава основну личну хигијену без помоћи другог лица.

Захтев за остваривање права на додатак за помоћ и негу другог лица

4. Увећани додатак за помоћ и негу другог лица

Право на увећани додатак за помоћ и негу другог лица има лице за које је на основу прописа о пензијском и инвалидском осигурању, утврђено да има телесно оштећење од 100 % по једном основу или да има органски трајни поремећај неуролошког и психичког типа и лице које има више оштећења, с тим да ниво оштећења износи по 70% и више процената по најмање два основа.

Захтев за остваривање права на увећани додатак за помоћ и негу другог лица

5. Посебна новчана накнада

Један од родитеља који није у радном односу, а који најмање 15 година непосредно негује своје дете које је остварило право на увећани додатак за помоћ и негу другог лица, има право на посебну новчану накнаду у виду доживотног месечног новчаног примања у висини најниже пензије у осигурању запослених, кад наврши општи старосни услов за остваривање пензије према прописима о пензијском и инвалидском осигурању, ако није остварио право на пензију. Ако родитељ оствари право на пензију након стицања права на посебну новчану накнаду, има право избора између пензије или посебне новчане накнаде.

Захтев за остваривање права на посебну новчану накнаду

6. Помоћ за оспособљавање за рад

Право на помоћ за оспособљавање за рад обухвата подршку у образовању и оспособљавању за рад и признаје се деци и младима са сметњама у развоју и одраслим особама са инвалидитетом које се, према психо-физичким способностима и годинама живота, могу оспособити за рад а то право не могу да остваре по другом правном основу. Право на помоћ за оспособљавање за рад остварује се у виду тршкова оспособљавања за рад, трошкова смештаја у дом ученика, односно студената или интернат, као и у виду накнаде трошкова превоза.

Захтев за остваривање права на помоћ за оспособљавање за рад