Хранитељсто је привремени облик заштите детета и траје до разрешења кризне ситуације у биолошкој породици, али може потрајати и дуже, све до потпуног осамостаљивања детета.

Пружањем услуге породичног смештаја деци и младима се привремено, до краја завршетка редовног школовања односно до навршене 26.године живота, обезбеђује нега, заштита и услови за оптималан развој у складу са њиховим потребама и индивидуалним карактеристикама кроз безбедно, сигурно и стимулативно породично окружење. Дужина хранитељског смештаја зависи од тога колико времена је потребно да се разреши криза у биолошкој породици детета.

Услугу породичног смештаја првенствено пружају сродници када је то у складу са најбољим интересом корисника. Услугу може пружати и друго лице које је процењено као подобно, које је успешно завршило обуку и стекло лиценцу за пружање те услуге.

Хранитељством може да се бави породица која је у склопу прописане процедуре стекла општу подобност за хранитељство и добила одговарајућу потврду центра за социјални рад.

Пријава за утврђивање опште подобности потенцијалних хранитеља подноси се Центру за социјални рад „1.март“ Алибунар, а обуку хранитеља и стручну подршку током бављења хранитељством пружају тренери из истог Центра.

Грађани који желе да се баве хранитељством, подносе захтев центру за социјални рад у општини где станују. Стручни тим центра за социјални рад процењује испуњеност правних предуслова на основу следећих докумената:

-Фотокопија личне карте;
-Извод из матичне књиге рођених;
-Извод из матичне књиге венчаних (ако су у браку);
-Уверење о држављанству;
-Лекарско уверење;
-Потврда о запослењу и месечним приходима (укључујући приходе од пољопривредне делатности,
издавања стана, куће, од нерегистрованих делатности);
-Потврда о имовини (уговор о купопродаји стана, куће, закуп, откуп, оставинско решење);
-Уверење да није осуђиван – прибавља по службеној дужности центар за социјални рад;
-Уверење да се против хранитеља не води истрага, односно да није подигнута оптужница;
-Уверење да није лишен родитељског права (добија се у суду, ванпарнична писарница);
-Уверење да није лишен пословне способности (добија се у центру за социјални рад);

-Потврду да није на евиденцији лица против кога је одређена мера заштите од насиља у породици
(добија се у центру за социјални рад).

Захтев са документацијом предаје се центру за социјални рад.

Поступак процене хранитеља врши се:

-Кроз процену општих услова кандидата за хранитеље
-Кроз процену која се врши током припреме и обуке кандидата за хранитеље
-Интервју са кандидатима за хранитељство који се обавља у кућној посети
-Интервју са кандидатима који се обавља у установи
-Процена током припреме и обуке за хранитељство

Програм припреме и обуке за хранитељство похађају супружници, односно ванбрачни партнери и појединци кроз радионице које одржавају у просторијама Центра за социјални рад лиценцирани тренери, по утврђеној динамици.

Синтетизован извештај је производ тимског рада на процени опште подобности за хранитељство. Након завршеног програма припреме и обуке кандидата за хранитељство стручни тим Центра за социјални рад сачињава Синтетизован извештај – налаз и стручно мишљење о општој подобности будућих хранитеља.

Одлука стручних радника може бити позитивна, када је налаз и мишљење стручног тима да породица има довољно развијене све компетенције за хранитељство.
Одлука стручних радника може бити негативна када породица нема развијене све компетенције за хранитељство. Негативна одлука се доноси и када кандидати сами процене да нису спремни да постану хранитељи.

Уколико је одлика стручног тима негативна хранитељи имају право жалбе на Решење центра за социјални рад надлежном министарству.