Усвојење је најпотпунији и нејефикаснији облик заштите деце без родитељског старања. Усвојењем се детету обезбеђује развој у породици у којој усвојитељи преузимају улогу родитеља и врше сва права и дужности која чине садржину родитељског права. Усвојење је нераскидиво и усвојењем дете заувек постаје део своје нове породице. Усвојењем се између усвојеника и његових сродника и усвојитеља и њихових сродника заснивају једанака права и дужности као
између детета и родитеља односно других сродника.

Усвојеници су деца која из различитих разлога не могу да живе са својим родитељима или њихови родитељи нису у могућности да брину о њима, деца чији су родитељи преминули, нису познати или је непознатно њихово боравиште, као и деца чији су родитељи потпуно лишени родитељског права или пословне способности. Могу се усвојити и деца чији су се родитељи сагласили са усвојењем. Усвојење је једина мера заштите најмлађих којом се трајно мења породични статус детета

Усвојитељи могу бити лица за која је утврђено да имају лична својства на основу којих се може закључити да ће родитељско право вршити у најбољем интересу детета. Децу могу да усвоје брачни и ванбрачни партнери, а закон не искључује ни појединца као могућег усвојитеља. Али, кроз стручне стандарде се налаже да је боље одабрати потпуну породицу, због развојних процеса важних за децу. Разлика у годинама између усвојитеља и усвојеника не може бити мања од 18 нити већа од 45 година. Изузетно, министар надлежан за породичну заштиту може дозволити усвојење лицу које је старије од усвојеника мање од 18 година или лицу које је старије од усвојеника више од 45 година ако је такво усвојење у најбољем интересу детета.

Центри за социјални рад су као органи старатељства законом овлашћени да воде стручни поступак утврђивања статуса детета које се може усвојити, тзв. опште подобности детета за усвојење. Центар за социјални рад у општини где усвојитељи имају пребивалиште реализује потупак информисања,процене, припреме усвојитеља и давања мишљења о општој подобности.

Податке о деци која су подобна за усвојење као и подаци о усвојитељским породицама, након извршених стручних поступака, се достављају надлежном министаству. Уколико министраство констатује правилност и законитост комплетне процедуре, подаци се уносе у регистар.Регистар садржи податке о деци опште подобној за усвојење, о усвојитељима – држављанима Републике Србије који су добили подобност за усвојење, и податке о страним држављанима – потенцијалним усвојитељима. Подаци су строго поверљиви.

Ко не може бити усвојитељ:
1. лице које је потпуно или делимично лишено родитељског права;
2. лице које је потпуно или делимично лишено пословне способности;
3. лице оболело од болести која може штетно деловати на усвојеника;
4. лице осуђено за кривично дело из групе кривичних дела против брака и породице, против полне слободе и против живота и тела.

Информације о потребној документацији за усвојење,процедури припреме будућих усвојитеља, процени подобности за усвојење, грађани могу добити у Центру за социјални рад „1.март“ за општина Алибунар.